Wszystko o BCAA- skład, dawkowanie, efekty

Wszystko o BCAA- skład, dawkowanie, efekty

Suplement diety jakim jest BCAA to aminokwasy, których efekty zostały potwierdzone naukowo. Dlatego też BCAA zaleca się zarówno dla amatorów, jak również i tych, którzy systematycznie wypracowują swoje mięśnie na siłowni. Dzięki BCAA zostaje zahamowany rozkład tkanki mięśniowej, a dodatkowo wzmocniona zostaje jej wytrzymałość. Warto więc dowiedzieć się czym jest BCAA i jakie są rezultaty jego stosowania.

BCAA ze względu na swoje skuteczne działanie i efekty jakie daje, polecany jest dla wszystkich osób, które są aktywne fizycznie i dodatkowo pragną osiągać coraz lepsze wyniki sportowe. Jest to suplement, który nadaje się zarówno dla osób, które zaczynają swoją przygodę ze sportem jak również dla tych, których treningi są bardzo zaawansowane, ćwiczących lub uprawiających sport od wielu lat.

Jaki jest skład BCAA?

BCAA jest zestawem trzech rozgałęzionych aminokwasów: leucyny, waliny i izoleucyny (BCAA- branched chined amino acids). Są to aminokwasy, których organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć. Aminokwasy egzoggenne muszą zostać, więc dostarczone do organizmu człowieka z zewnątrz przez pożywienie.
Pierwszy z wymienionych aminokwasów- leucyna zwiększa syntezę białek w mięśniach, a dodatkowo hamuje działanie hormonu odpowiedzialnego za rozpad tkanki mięśniowej, czyli nasilającego procesy kataboliczne- kortyzolu.
Kolejny z wymienionych składników BCAA to walina i wpływa ona na optymalne stężenie hormonu wzrostu, usprawnia procesy pozyskiwania energii w mięśniach, oraz podobnie jak leucyna jest skutecznym zabezpieczeniem dla mięśni przed rozpadem.
Ostatni z aminokwasów tworzących BCAA to izoleucyna, która przede wszystkim reguluje poziom cukru we krwi, ale także jak pozostałe dwa rozgałęzienia działa antykatabolicznie czyli wstrzymuje rozpad mięśni.

Jak działa BCAA?

Podczas intensywnego treningu, zostaje wzmożona produkcja tlenku azotu, który następnie zostaje przetransportowany z mięśni do wątroby właśnie poprzez aminokwasy. W wątrobie z pozostałości tlenku azotu powstaje aminokwas-la alanina, który przekształca się w glukozę podczas procesu glukoneogenezy. Powstaje zatem zapas energii, który jest transportowany do mięśni, który równoważy poziom cukru we krwi i dzięki temu sportowiec może bezpiecznie poddawać się wysiłkowi fizycznemu.
Jest to potrzebne ponieważ 35 % białek mięśniowych jest zbudowanych właśnie z BCAA, a podczas intensywnej pracy mięśni w trakcie wysiłku fizycznego, mięśnie bardzo szybko rozkładają aminokwasy po to by zamienić je w energię.

Jakie efekty daje BCAA?

BCAA należy dawkować na zasadzie: 0,5 do 1 g odzywki na 10 kg masy ciała, taki sposób dawkowania wyeliminuje skutki uboczne i zapewni najlepsze rezultaty. Efekty działania BCAA to przede wszystkim przyspieszony anabolizm, czyli skuteczna budowa masy mięśniowej, przy jednoczesnym powstrzymywaniu rozpadu tkanki mięśniowej, który ma miejsce podczas każdego treningu wytrzymałościowego.
Dodatkowo skutecznie zwiększają wytrzymałość mięśni, rzeźbią sylwetkę i co bardzo ważne redukują tkankę tłuszczową. Warto wymienić kolejny rezultat, który daje stosowanie BCAA czyli hamowanie przez nie procesu odczuwania bólu oraz stymulacja nerwów czyli tzw. właściwości neuromodulacyjnych. Aminokwasy wpływają też na aktywność neuroprzekaźników.
Wszystkie te efekty zostały naukowo potwierdzone w badaniu przeprowadzonym w 2012 roku na grupie młodych sportowców, którzy przyjmowali BCAA po 10 g na godzinę przed spodziewanym wysiłkiem fizycznym i na 10 godzin po treningu. Osoby te stwierdziły dużo niższą odczuwalność bólu niż ich koledzy, którzy nie przyjmowali suplementu. Po badaniu zaobserwowano u nich także, szybszą regenerację mięśni i znacznie większą siłę.

Zatem warto skorzystać z możliwości jakie daje BCAA i w dni treningu brać je zarówno przed jak i po ćwiczeniach. Suplement dostarczy organizmowi niezbędnych białek do produkcji tkanki mięśniowej przed treningiem i zahamuje procesy kataboliczne i zregeneruje mięśnie po wzmożonym wysiłku fizycznym.
Szukajmy odpowiednich odżywek BCAA - sklep pbc24.pl oferuje odżywki i suplementy oryginalne i bezpieczne, takich marek jak Olimp Sport Nutrition, Biogenix, Results czy DNA. Po to aby dostarczyć naszemu organizmowi odporności na zmęczenie, odpowiedniej regeneracji, a sobie lepszych efektów z wykonywanych ćwiczeń.

Opinie (0)

Zobacz firmy

Łaciak meble do ogrodu


Średnia Ocena

5/5
KręgielniaJarosław


37-500 Jarosław

Średnia Ocena

5/5
Seonetium Rzeszów Agencja Marketingowa

Goździkowa 14 A/4
35-604 Rzeszów

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Kim jest pulmonolog i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Kim jest pulmonolog i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Fotowoltaiczne zabudowy, zadaszenia tarasów oraz parkingów — Carport

Fotowoltaiczne zabudowy, zadaszenia tarasów oraz parkingów — Carport

Wyposażenie cukiernicze - jak wybrac najlepszą ofertę?

Wyposażenie cukiernicze - jak wybrac najlepszą ofertę?