Kim jest pulmonolog i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Kim jest pulmonolog i kiedy warto skorzystać z jego pomocy?

Rozwój medycyny sprawił, że specjalność lekarzy zawęziła się do konkretnych układów, organów i dolegliwości. Mamy osobnego lekarza od problemów związanych z układem krążenia i sercem, innego zajmującego się jedynie uzębieniem, kolejnego specjalizującego się w urazach kości i stawów. Wszyscy wiedzą, czym zajmuje się pediatra, kardiolog czy dentysta. Nie każdy jednak wie, kim jest pulmonolog i kiedy warto skorzystać z jego usług.

 

Kim jest pulmonolog?

Lekarz pulmonolog zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem wszystkich chorób układu oddechowego. Chociaż kojarzony z chorobami płuc, z jego pomocy należy skorzystać też w przypadku wystąpienia innych dolegliwości związanych z układem oddechowym. Najczęściej spotykanymi chorobami, którymi zajmuje się pulmonolog są: gruźlica, zapalenie płuc, pylica, astma oskrzelowa, odma płucna, rak płuc, mukowiscydoza, sarkoidoza, zapalenie oskrzeli oraz przewlekła obturacyjna choroba płuc.

 

Kiedy pójść?

Objawów, które powinny nas skłonić, do poszukania pomocy u specjalisty w dziedzinie pulmonologii jest wiele. Do najpopularniejszych należy świst słyszalny przy oddychaniu, kaszel, duszności i ucisk w klatce piersiowej. Objawy te często są oznaką astmy oskrzelowej. Trzeba jednak wziąć pod uwagę także inne choroby i dolegliwości, których objawem są świsty. Należą do nich między innymi przewlekła niewydolność krążenia, reakcje uczuleniowe, zator tętnicy płucnej i obturacja spowodowana, dostaniem się do układu oddechowego ciała obcego.
Do pulmonologa należy się także udać, w przypadku uporczywie powracającego zapalenia płuc. Jeśli zaobserwujesz krwioplucie, również natychmiast umów się na wizytę do tego specjalisty. Interwencja pulmonologa może uratować Twoje życie.
Jedną z przychodni specjalizujących się w diagnostyce i leczeniu chorób układu oddechowego jest Rehavitae - poradnia pulmonologiczna Ostrowiec Św. Ta innowacyjna placówka udzieli Ci pomocy, której potrzebujesz. Nowoczesny sprzęt i wyspecjalizowana kadra specjalistów to gwarancja trafnej diagnozy, wysokiej skuteczności leczenia i indywidualnego podejścia do każdego pacjenta.

 

Jak wygląda wizyta?

Wizytę rozpoczyna wywiad lekarski. Pozwala on na uzyskanie istotnych informacji dotyczących objawów pacjenta, przyczyn i czynników wpływających na pogorszenie stanu zdrowia.
Często do chorób układu oddechowego doprowadza palenie papierosów lub przebywanie w miejscach z zanieczyszczonym powietrzem.
Po przeprowadzeniu rozmowy, lekarz przystępuje do badań. Najczęstszym z nich jest spirometria, która polega na wzięciu głębokiego oddechu i mocnym wydmuchiwaniu powietrza w głąb aparatu. Badanie powtarza się kilkukrotnie, by sprawdzić powtarzalność wyniku. Następnie zestawia się go z normą panującą w danej grupie wiekowej i wśród osób tego samego wzrostu i płci. Spirometria sprawdza szybkość wydechu i pojemność płuc pacjenta. Gdy konieczne są inne badania, lekarz zleca RTG klatki piersiowej, tomografię i USG jamy brzusznej. Wszystkie te kroki pozwalają na postawienie diagnozy i umożliwiają rozpoczęcie stosownego leczenia.

Opinie (1)

Adam

2019-09-21 16:47:38

Adres IP:

*.*.*.49

Skorzystałem z przychodni Rehavitae prosząc lekarza rodzinnego o skierowanie do pulmonologa gdyż po przebytej chorobie płuc czułem się zaniepokojony. To była dobra decyzja, choroba teoretycznie ustała a groziły mi poważne powikłania. Jednak najwięcej zawdzięczam specjalistom tutaj którzy wzięli mnie pod opiekę.

Zobacz firmy

Hotel w Jarosławiu Coloseum

Kruhel Pełkiński 72
37-500 Jarosław

Średnia Ocena

5/5
Łaciak meble do ogrodu


Średnia Ocena

5/5
KLINIKA MEDYCYNA ESTETYCZNA DR PARDA

Gruszek i Jabłuszek 7
05-502 Piaseczno

Średnia Ocena

5/5

Podobne artykuły

Nieinwazyjna redukcja tkanki tłuszczowej

Nieinwazyjna redukcja tkanki tłuszczowej

Chirurgiczne leczenie otyłości - pierwszy ośrodek na Podkarpaciu

Chirurgiczne leczenie otyłości - pierwszy ośrodek na Podkarpaciu

Na jakie ogrodzenie warto się zdecydować?

Na jakie ogrodzenie warto się zdecydować?